Adó 1%   -  INGYEN Falinaptár!   -  Gazdikereső   -  Animal Police CSATLAKOZÁS   -  Animal Save CSATLAKOZÁS   -  Legyél TAG!   -  Adó1.net   -  1%.infó

   
 Szia Idegen!· Regisztráció 2012. febr. 9., csütörtök - Abigél, Alex 

Bejelentkezés

E-mail:
Jelszó:

Regisztráció
Elfelejtettem a jelszavam

Összes tag: 14829
Legutóbbi tag: szekeres0121
Kedvencekhez ad!
Oldalajánló!

Szavazás

Fontos az Állatok védelme?

igen, nagyon, mindennél fontosabb!
Fontos, mint sok más dolog!
Annyira nem fontos, mint más dolgok!
Nem fontos!
Nem tudom, hogy fontos e!

Állatos Hírek

Radikális

Érdekes / fontos / rövid

Szines / bulvár

Film, zeneajánló

Bűnügyek, balesetek

Történetek / versek

Hasznos infók

Orpheus Állatvédő Egyesület
Kérjük támogassa az Állatmentést!
Adó egy százalék: 18464654-1-06


Kihalt madarak tojásából nyertek ki DNS-t

Érdekes / fontos / rövid

ez a legfrissebb |Véletlen hír| Következő hír»
Dátum: 2010. márc. 10., szerda - 11:19
Szerkesztette: preston
Share/Bookmark

  nyomtat

Elsőként sikerült kutatóknak DNS-t kinyerni rég kihalt madarak, köztük a moa és az elefántmadár tojásának héjából - számoltak be eredményeikről szerdán ausztrál szakemberek.

A siker mérföldkő az emberi kapzsiság következtében eltűnt madarak genomjának feltérképezéséhez, de a tudósok igyekeztek hamarjában leszögezni: ez nem jelenti azt, hogy a kihalt fajokat a Jurassic Park című filmben látottak szerint újra életre lehet - vagy kell - kelteni.

A perthi Murdoch Egyetem Michael Bunce által vezetett kutatócsoportja a fosszilis tojáshéjak belső membránjából nyerték ki a DNS-t. A tojások összesen 13 - ausztrál, madagaszkári és új-zélandi - helyszínről származtak.

A munka során genetikai anyagot tudtak nyerni annak a moának a tojásából, amely a strucc repülni képes, akár négy méterre is megnövő rokona volt, és amelyet az új-zélandi őslakos maori törzs pusztított ki a XVIII. században. Szintén sikerült DNS-t szerezni az elefántmadár tojásából. A hatalmas termetű madár a moához és a strucchoz hasonlóan a futómadarak családjába tartozott, magassága elérte a három métert. A Madagaszkáron honos szárnyas az európai gyarmatosítóknak köszönhette vesztét a XVII. században.

Sikert könyvelhettek el a tudósok az ausztrál bagoly és az új-zélandi kacsa ismeretlen korú tojásainál is. A kutatásban használt legrégebbi minta egy emu 19 ezer éves tojása volt. Nem tudtak viszont értékelhető mintát nyerni a Genyornis nevű madár 50 ezer éves tojáshéjából.

A kutatás során a héjakat porrá zúzták, laboratóriumi szerekkel kivonták a DNS-t, majd polimeráz-láncreakció (PCR) révén amplifikálták, vagyis megsokszorozták. A tudósoknak minden esetben csak parányi mennyiségű, 250 bázispár DNS-t sikerült kinyerniük. Ez pusztán töredéke a madarak genomjának. "Az eljárás lényege az volt, hogy bizonyítsuk, véghezvihető" - mondta Michael Bunce.


A rovat további hírei:

» Az óceán növekvő szén-dioxid szintje befolyásolja a halak agyműködését
» Gennyes, lapított lábú kutya keres befogadót - szörnyű fotóval
» Vigyázat, a kutya nem mosolyog!
» Kínai állatvédők 800 kutyát mentettek meg egy kutyahús-kereskedőtől
» Október 4. az Állatok Védelmének Világnapja - Állatrendőrség megalakításáért küzdenek az Állatvédők
» Kis híján megfőzték a 90 éves teknőst
» Nike szagolta ki a betörőt - rendőrkutya sikere
» Naponta 50 percet tévéznek a brit kutyák
» El akarta altatni kutyáját - eljárás indult a gazda ellen
» Fecskementés a Dugonics téren
» Az Antarktisz fogyó jege hatással van a bálnák életére
» Lezárult az állat-és természetvédelmi képzéssorozat
» A majmok is terjeszthetik a maláriát
» A kihalás szélén az afrikai orrszarvúk
» Orvosi ellenőrzés tavasszal
» Tapír érkezett Debrecenbe
» Figyelnek a farkasok
» Barnulnak a baglyok
» Orángután helyzet Malajziában
» Veszett denevérek támadnak

Hozzászólások:

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. A bejelentkezéshez regisztrálnod kell magad, amit itt tehetsz meg.

Képajánlat

Az új otthonban első a tisztaság
Az új otthonban első a tisztaság