2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Delfinterápia kereszttûzben

Delfinterápia kereszttûzben
A WDCS állatvédõ szervezet, mely a bálnák és delfinek védelmének szenteli mûködését, újabban felemeli hangját a gyermekek részére szervezett delfinterápiák ellen, és annak azonnali betiltását sürgeti, mivel szerintük a „tudományosan megalapozatlan" kezelési módszer éppenséggel nem a delfinek javát szolgálja. A tudós világ viszont azt veti az állatvédõk szemére, hogy õk maguk azok, akik komolytalan érveket hoznak fel a betiltás érdekében. Minden a 60-as években kezdõdött, amikor a „Flipper" címû tévésorozat világszerte megteremtette a barátságos delfin mítoszát, mely elképzelés a mai napig is tartja magát.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Egész családok repülnek Floridába, hogy a delfinek segítségével gyermekeik végre megtanuljanak beszélni, vagy kitörjenek problémás zárkózottságukból. Akik már átélték, a delfinnel együtt úszás boldogságérzését leírhatatlannak tartják. A gyerekeket úgy veszik rá valami olyan megtételére, amire addig képtelenek voltak, hogy cserébe beígérik a delfinnel való úszást, aminek aztán a kicsik nem tudnak ám ellenállni, és minden igyekezetükkel próbálgatják megtenni, amit a felnõttek elvárnak.

A WDCS állatvédõi szerint semmi nem támasztja alá azt az elképzelést, hogy a delfinek keresnék az ember társaságát: ez a közelség mindössze a kis medencék és az etetés következménye. Mindemellett aggodalommal szemlélik a delfinterápiák trendszerû elterjedését az utazási irodák kínálatában, ugyanis a fogságban nehezen szaporodó delfinek utánpótlását vadon élõ társaik befogásával biztosítják. A WDCS bojkott felhívását azzal indokolja, hogy a delfin-terápia hasznossága tudományosan nem igazolt, sõt bizonyos tekintetben magában rejti a sérülések veszélyét is - állatra és emberre egyaránt. Egy súlyos hiányosságra is felhívják a figyelmet: semmilyen kötelezõ érvényû szabályozás nincs a delfin-terápiára vonatkozólag.

A delfin általi rehabilitáció hívei viszont meggyõzõdéssel vallják, hogy a delfinek igenis rengeteget tudnak segíteni fogyatékos és magatartászavarral küszködõ emberek kezelésében, a sérülések pedig még annyira sem valószínûek, mint bármilyen más állat esetében. A WCDS támadásait szimpla politikai agitációnak fogják fel, mely minden bizonyítékot nélkülöz. Ami meg a siker tudományos bizonyításának állítólagos hiányát illeti, elég sok használatban lévõ terápiai eljárást megszüntethetnének ezen az alapon.

A delfinekkel való úszás ellenzõi és támogatói között egyébként régóta dúl már a harc, mely gyakran más állatterápiákra is átterjed. Többen úgy tartják, hogy a delfinekkel elért hatást akár más, itthoni állatfajtákkal is el lehet érni: a legegyszerûbb, ha háziállataink nyugtató és derûs jelenlétére gondolunk. Rendkívül fontos azonban, hogy mindig a megfelelõ állatfajtát, és az adott emberhez illõ állatkaraktert válasszunk: például egy kisnyuszi nem a legjobb társ egy erõszakra hajlamos gyereknek, számára a tekintélyt sugárzó ló jelenléte viszont éppen szelídítõleg hathat. Alapszabály: a gyermeket hagyni kell, hogy maga válasszon terápiás állattársat magának, hisz ösztönösen a számára legalkalmasabb felé fogja húzni a szíve.

Miben rejlik a terápiás állatok titka? Egészen másként közelítik meg a gyermeket, mint egy felnõtt ember. Egyszerûen átérzik a gyerek érzelmi hullámzásait, és nem terhelik teljesítmény elvárásokkal - a jelenlétükben a legnehezebben kezelhetõ kicsik is feloldódnak. Abban viszont az állatterápiákat alkalmazó gyógypedagógusok is egyetértenek, hogy az állatokat semmiféleképpen sem szabad puszta eszközöknek tekinteni, sem pedig kihasználni, és mindig figyelembe kell venni az adott állatfaj magatartásbeli és biológiai specifikumait. Mindazonáltal némiképp helytálló az állatvédõk azon vádja, miszerint még nincs meg a megfelelõ tudományos háttér, de ez könnyen betudaható a terület újszerûségének. Jelenleg is rengetegen dolgoznak azon, hogy a gyakorlatban már megtapasztalt jó eredmények tudományosan is hiteles igazolást nyerjenek.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra