2024.04.25. - Márk

Miért hasonlítanak állatokra a jövõ tökéletes gépezetei?

London - A XXI. század robotjait nem csupán az embert mintául véve fejlesztik, hanem az állatvilág egyes fajait is lemásolják, létrehoznak például gépskorpiókat vagy fémkutyákat. A The Economist beszámolója szerint a mérnökök a természetbõl merítik a megoldásokat a technológiai problémákra, és a biomimetrika segítségével acélállatokkal népesítik majd be a földet, késõbb pedig a kozmoszt.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Világszerte folynak a robotállatokat fejlesztõ kutatások, és már tesztelik az egyes prototípusokat, amelyek mozgás és hatékonyság tekintetében hû másai az alapul vett élõlényeknek. A természet és az evolúció megalkotta teremtmények olyan tökéletesek, hogy a legcélravezetõbb megoldás kézenfekvõnek tûnik, ez pedig a másolás, amelyet a biomimetrika tudományának mûvelõi végeznek. Hiszen a természet az évmilliárdok alatt számos hibát kiküszöbölt, így most választ ad a felmerült technológiai kérdésekre is. A NASA által kifejlesztett robotskorpió nyolc szemmel rendelkezik, fémlábai lehetõvé teszik számára, hogy egyenetlen talajon is képes legyen mozogni, így alkalmazható lesz idegen bolygókon és aszteroidákon is.

Az amerikai védelmi minisztérium kutatói olyan gépkutyát építettek, amely felderítõ feladatokat láthat majd el a hadszíntéren, ezáltal emberi életeket menthet meg. A mélytengeri felfedezésekhez fogják használni az úszó robotot, amelyet a halak és a teknõsõk testi felépítése alapján hoztak létre. A leginkább egy tollaslabdára hasonlító, tengerekben élõ vénuszvirág volt a modellje annak a különleges, optikai szálakból felépülõ szerkezetnek, amelyet a tudományos vizsgálatok során használnak majd. Finnországban a bogarak idegrendszerét másolva alkották meg a hatlábú traktort, amelyet nehezen megközelíthetõ, hegyvidéki erdõségekben fognak bevetni. A tengeri rák gépmásolata szintén a jövõbeli expedíciók munkáját segíti majd.

- Ha repülni akarunk, nem kell a madarakat utánozni, de szükséges lemásolni a szárnymozgásukat és a tollazatuk szerkezetét. Annál tökéletesebbet ugyanis nem találunk - mondta dr. Julian Vincent egyetemi professzor.

Végh Edward
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra