2024.03.29. - Auguszta

A Talió elv - ez lenne a megoldás?

Mi is az a Tailó elv?
Jelentése "lelket lélekért" vagy másképpen "szemet szemért" elv.

A legtöbb ember számára ismeretes ez a fogalom: szemet szemért, fogat fogért. Napjainkban sajnos egyre többször hallhatjuk a hírekben, hogy egy védtelen állat, már megint egy ember áldozatává vált.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Ez is ember alkotta cselekmény!A tv elõtt ülve, ereinkben megfagy a vér, a felvételek láttán inkább kikapcsoljuk a készüléket, közben erre gondolunk: "már megint..."

A lelkiismeretet nem érzõ (vagy csak nem mutató) személyrõl nem tudunk semmit, csupán kap néhány hónap börtönbüntetést, majd szabadon távozhat. Napjai nem sokat változhattak, bár a szomszédok rosszallóan néznek rá, de másutt senki sem tudja, hogy milyen szörnyûséget tett.

Éljük tovább a mindennapjainkat, már-már kezdjük elfelejteni, hogy mi is történt, de alig kapcsoltuk be a tv-t, és azt látjuk / halljuk, hogy már megint megtörtént...

Társadalmunk egyik fájó kérdése, mit tegyünk, hogy csökkenjenek az állatkínzások? Ha a börtönbüntetés nem válik be, kell valami más!

A legtöbb állatvédõ, dühében és fájdalmában a Talió elvet alkalmazná, hisz ez eléggé elrettentõ, és ha máshogy nem megy, akkor majd a radikális elégtétel lesz a megoldás.
De a kérdés nem ilyen egyszerû! Rögtön két csoportra szakadt a tábor: támogatókra és ellenzõkre. Rendesen feladtuk a leckét, melyik a helyes út?

A támogatók oldaláról megközelítve, õk csak szeretnék, ha véget érnének a kínzások, ami teljesen érthetõ és jogos. Gondoljunk csak bele, hogy az ókorban is alkalmazták ezt az elvet, és kétségtelen, hogy be is vált. Kevesebb lett a bûnözés. Erre az ellenzõk felkapták a fejüket, hogy egy civilizált világban élünk, vannak jogaink, és ez az egész egy barbár eljárás lenne.

Hát igen... ez igaz! De talán annak az állatnak nem voltak jogai? Vele talán nem barbár módon bántak el? De igen, tehát jogunk lenne nekünk ugyanazt visszaadni. Síri csend.

Az ellenzõk elhallgatnak. Gyõzött volna a másik oldal? Nem egészen. Egyhangúan felszólalva, érdekes dolgot mondtak: Az erõszak, eõszakot szül. Mivel vagytok ti különbek akkor, ha ugyanazt teszitek? Ti se lesztek jobbak az elkövetõknél.

Újabb csend. Mindkét oldalnak van olyan érve, amivel nehéz szembeszállni, mert valljuk be igazuk van.

Tehát a két tábor nem talált még megoldást. De ami késik nem múlik, nem? Vagy mégis?

Rengeteg élõlény élete múlik ezen. Mit tehetünk?

Egy fontos kérdés kimaradt. Nem került szó az állatkínzók lelkiállapotáról. Mert hol másutt kéne keresni, mint annak a fejében ahonnan elindult ez a folyamat. Vajon mi jár e fejükben? Ennek kiderítése a pszichológusok feladata lenne.

Néhány dologra azonban a hétköznapi ember is rájöhet. Többféle állatkínzó létezik: az egyik az, amelyik élvezetbõl kínozza az állatot. Õk beteg emberek, akik voltak vannak, és lesznek, nem sokat tudunk ellenük tenni.

A másik fajta teljesen átlagos, hétköznapi ember. A kínzás általában a düh levezetésére szolgál. A kiváltó ok lehet, családi, munkahelyi, vagy egyéb stressz helyzet. Ez meg már a társadalom problémája, ami igen elgondolkodtató. Elfojtjuk érzelmeinket, ami lufiként egyre nagyobb lesz, de egy idõ után robbanni fog. Ha összehasonlítsuk saját országunkat egy fejlettebb, elégedettebb országgal, nos hát, láthatjuk a különbséget.

Lehet, hogy az állatkínzás, az a társadalmi elégedetlenség következménye?
(ez nem mentség, de elkeserítõ probléma...)

A problémát csírájában kell elfojtani. Tegyünk ennek érdekében!

Fulmer Barbara (Dianasa)

Figyelem! A fenti sorok "Dianasa" egyéni véleményét tükrözik, az Orpheus Állatvédõ Egyesület a mindenkor hatályos törvények és rendeletek tükrében cselekszik vagy nyílvánít véleményt!
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra