2024.03.29. - Auguszta

Libatömés után tollfosztás miatt támadják a magyar tenyésztõket

Libatömés után tollfosztás miatt támadják a magyar tenyésztõket
Titkos felvételeket mutatott a svéd tévé, felháborodtak az állatvédõk

Magyar libatenyésztõket támad Svédország. Egy svéd televízió felvételeket készített Magyarországon a tollfosztásról. Az állatvédõk fölháborodtak. A magyarokon kívül egy dán céget is támadnak, amely itteni libatollból készült ágynemûket árul. A svéd agrár miniszter az egész Európai Unióban betiltatná a libatépést, amelyet állatkínzásnak tart. A magyar illetékesek szerint viszont, ha megfelelõen végzik, és az állat nem vérzik, akkor a libatépés nem állatkínzás.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Az egyik munkás mondja el a svéd TV4 televízió riporterének, õk hogyan távolítják el libák legértékesebb tollait. A stáb néhány hónapja titokban vette fel a libatépést. A riportot Stockholmban megmutatták a svéd agrártárca vezetõjének. Eskill Erlandsson megdöbbentõnek nevezte, hogy így bánnak az állatokkal.

"A kérdést haladéktalanul felvetem Brüsszelben, és szeretném elérni, hogy az Európai Bizottság javasolja a libatépés általános betiltását az Unióban." - mondta a miniszter.

A svéd tévé megkérdezte a magyarországi libákból készült pehelypaplanok és párnák dán forgalmazóját. A cég vezetõje azt mondta: magyar partnereik úgy tájékoztatták õket, hogy etikus módon bánnak a libákkal.

"Ha az állatok a tépéstõl elhullanak, azonnal megszakítjuk az üzleti kapcsolatokat" - állította a vezérigazgató.

Az állatvédelmi jogszabályok szerint a tollazásnál a legfontosabb a fájdalommentesség.
libatépés

Az országos állatvédelmi fõfelügyelõ a svéd tévé felvételeit nézi. Szerinte a kíméletesség mást takar: a vedlési idõszakban a libákról úgymond porolgatva lehet leszedni a lehullásra váró tollakat.

Vérzés az nem jelentkezhet. A vérzés az amúgy is egy nagyon káros dolog, a termelõk részére is, mert értéktelenné teszi a tollat, mindenképpen úgy kell ezt a beavatkozást elvégezni, hogy vér ne jelenjen meg - mondta Pallós László országos állatvédelmi fõfelügyelõ, Állategészségügyi és Állatvédelmi igazgatóság.

A svédek felvételein azonban jól látszik, hogy a libák véresek. A törvény szerint aki nem az elõírásoknak megfelelõen tépi az állatot, 5-tõl 100 ezer forintig bírságolható. Ha az állatkínzás bebizonyosodik, akkor az üzem vezetõje akár 5 év börtönt is kaphat.

Híradó

Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra