2024.04.23. - Béla

Két újdonság a földigilisztáról

Két újdonság a földigilisztáról
New York/London - Ha vibrál a föld, akkor a földigiliszták feljönnek a talajfelszínre. Ezt a reakciót használják ki Florida egyik térségében generációk óta a családok, amelyek ebbõl élnek: egy fabotot a talajba ütve és rezgésben tartva ugyanis pár óra alatt több ezer giliszta szedhetõ össze.

Az amerikai Tennessee állambeli Vanderbilt Egyetem kutatója, Kenneth Catania most kiderítette, hogy a giliszták nem azért jönnek fel a felszínre, mert a rezgések esõcseppek beütõdésére hasonlítanak, és a giliszták félnek, hogy megfulladnak.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A botocska keltette rezonancia sokkal inkább hasonlít a férgek halálos ellensége, egy ásó vakond keltette zajhoz, tehát az elõl menekülve ásnak felfelé - olvasható a "PLoS One" címû amerikai szaklapban.

Az elektronikában egyre gyakrabban alkalmazott nanocsövek pedig veszélyeztetik a földigiliszták szaporodását - figyelmeztet a New Scientist címû brit magazin. Ezt a dániai, roskildei környezetvédelmi kutatóközpont munkatársa, Janeck Scott-Fordsmand és csapata fedezte fel, mikor nanocsöveket kevertek a földigiliszták tápláléka közé. A nanocsöveket evõ giliszták jóval kevesebb peteburkot raktak le, mint társaik.

A földigiliszták kulcsfontosságú szerepet töltenek be az ökoszisztémában, átmozgatják és ezzel levegõztetik a talajt. Nélkülük a talaj terméketlenné válik - figyelmeztet Scott-Fordsmand. Ezen kívül számos élõlénynek nyújtanak táplálékot. Korábban már felmerült, hogy a nanocsövek az embernél azbesztiózisszerû tüdõbetegséget is okozhatnak.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra