2024.04.19. - Emma

A motort az óramutató járása szerint kúszó baktériumok mozgatják

A motort az óramutató járása szerint kúszó baktériumok mozgatják
Az emberek évezredekig állatokat fogtak igába, hogy kihasználják erejüket. Most egy más mérettartományban visszatérhetünk az õsi módszerhez. Japán tudósok olyan mikroszkópikus motort terveztek, amelyet baktériumok mozgása hajt.

A Tokói Egyetem és egy cukubai kutatóintézet a nyomtatott áramkörök gyártásánál használthoz hasonló technológiával apró motort készített.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A szerkezet kerekét az óramutató járása szerint kúszó baktériumok mozgatják. A Mycoplasma mobile fajba tartozó baktériumok a rotor alatti vájatban haladnak és magukkal vonszolják a kereket.

A kerék az órák másodpercmutatójánál kétszerte gyorsabban forog és persze nincs túl nagy nyomatéka, de a munkába fogott baktériumok számának növelésével jelentõsen emelhetõ a teljesítmény- írja a 123.hu.

A Science News beszámolója szerint a Mycoplasma mobile fajt azért választották, mert - mint arra neve is utal - viszonylag gyorsan mozog. A motorhoz egy genetikailag módosított baktérium törzset használnak, ez csak bizonyos fehérjék "szõnyegén" mozog. A rotor alatti kör alakú vájatban ilyen fehérjék vannak, így tudják a vájatban tartani a baktériumok mozgását. Azt, hogy baktériumok zöme egy irányban menjen, úgy oldották meg, hogy betöltésükkor megadták a kezdeti "lökést".

A rotort egy streptavidin nevû fehérjével, a mikrométer méretû baktériumokat pedig biotin oldattal vonták be. A biotin egy vitamin, amely hozzáragad a streptavidinhoz. Ennek következtében a baktériumok hozzáragadtak a rotorhoz, szinte igába fogták õket, és magukkal vonszolták a kereket.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra