2024.03.29. - Auguszta

Fonálféreg állatokban - veszélyes lehet a szúnyogcsípés

Fonálféreg állatokban - veszélyes lehet a szúnyogcsípés
Az állatokat is óvni kell a szúnyogcsípéstõl. Egy friss felmérés szerint ugyanis egyre több kutya fertõzõdik fonálférgességgel a vérszívóktól. Az állatok tovább is adják a betegséget, az ember megkaphatja, de nem terjeszti.

Az elmúlt években egyre több állatorvos jelezte, hogy bõrfonálférgességet találtak más betegség miatt vizsgált állatokban. Ezért tavaly felmérést indított a Szent István Egyetem egy gyógyszergyártóval, a Pfizerrel. Az idén év végéig 1000 állat vérmintáját tervezik megvizsgálni - eddig 600-zal végeztek.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Az eredmények alapján a legfertõzöttebb területnek a Tisza vidéke bizonyult, Csongrában és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is a vizsgált kutyák több mint 22 százalékában találták meg a fonálféreg lárváját. Erõsen fertõzöttnek bizonyult még Budapest, valamint Pest és Tolna megye.

A déli országokban ennél rosszabb a helyzet: Spanyolországban 37-85 százalékos fertõzöttséget mértek, Olaszországban 29, Görögország legfertõzöttebb részein a vizsgált kutyák 22 százalékában volt fonalféreglárva, Franciaországban 20 százalékot mértek.

A betegséget szúnyogok terjesztik elsõsorban állatról állatra. Állatról emberre is átvihetik a betegséget a rovarok, de emberbõl nem kerül tovább.

A fonálférgességet állatokban vakarózás jelezheti, vagy kialakulhatnak a testen kisebb csomók, de akár tünetmentes is lehet évekig a kutya vagy macska. A bõr alatt megbújó fonálférget mûtéttel lehet eltávolítani, nagyon ritkán elõfordul, hogy magától eltûnik.

Embernél általában a fejig vándorol a fonálféreg, és a szembõl kell kimûteni. Több ilyen operációt kellett már Magyarországon is végezni, pontos adat azonban nincs.

A betegség szúnyogcsípés elleni szerek használatával kerülhetõ el - fõleg vízparton ajánlatosak a rovarûzõ sprayk és krémek. Kutyáknál, macskáknál a szõrös testük miatt ilyet nehéz használni, nekik speciális védõoldatot készítettek, amit cseppenteni kell és felszívódik a bõrbe.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra