2024.04.20. - Tivadar

Egy kis szépítkezés senkinek sem árthat!

Egy kis szépítkezés senkinek sem árthat!
Tavasszal nagyon sokan lepik meg magukat vagy szeretteiket egy édes kis kölyökkutyával. Az életterünkbe érkezõ jövevények felelõs (az állat egész életére kiterjedõ) tartása alapvetõ.

Kevesen gondolják át, hogy a képeken vagy a kiállításokon látott küllem eléréshez a megfelelõ táplálás, az orvosi vizsgálatok (oltások, féregtelenítés, ellenõrzések) mellett rendszeresen ápolniuk kell kedvencünk bundáját. Ha az ápolás túl bonyolult vagy riasztó számunkra (fürdetés, körömvágás, trimmelés-fésülés, ...), annak egyes elemeit bízhatjuk szakemberre, azaz a kutyakozmetikusra is.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

Fésülés

Minden kutyát szõrtipustól és fajtától függetlenül ápolni kell. Az otthoni ápoláshoz elengedhetetlen egy jóminõségû kefe és egy fémfogú fésû. A kölyökkutyákat érdemes már 10-12 hetes korukban hozzászoktatni a fésüléshez, így könnyen elkerülhetjük, hogy a késõbbiekben kedvencünk szívbõl utálja. A rövidszõrûeket elég hetente egy alkalommal kikefélni. A hosszú és a félhosszú szõrt naponta keféljük át, különben nagyon hamar összecsomósodik filcessé válik a szõr és akkor bizony már csak a kutyakozmetikus ollója segíthet.

Nyírás

Érdemes 2-3 havonta felkeresni a kutyakozmetikust, aki a fajtának és az idõjárási viszonyoknak megfelelõen, formába hozza kedvencünket. Keverékek esetében törekedjünk a kozmetikussal együtt az olyan fazon kialakítására, ami a leginkább harmonizál a kutya testalkatával.

Fürdés

A fürdetést szintén bízzuk szakemberre. Ha mégis magunk próbálkozunk vele, akkor tartsunk be néhány alapszabályt. Mindig tegyünk csúszásgátlót a kádba, így elkerülhetjük, hogy kedvencünk össze - vissza csúszkáljon. Kutyasampont használjunk, amit hígítva öntsünk a már elõzõleg jól benedvesített bundára. A samponozás végeztével mindig folyóvízzel öblítsük ki igen alaposan a kutya szõrét. Ha ezt nem végezzük elég alaposan, akkor a szõrben maradt sampon bõrirritációt okozhat, amibõl igen csúnya és kellemetlen bõrbetegségek alakulhatnak ki. Egyes selyemszõrûfajtákat, mint a máltai selyemkutya vagy a yorkshire terrier lehet havonta is fürdetni. De például a manapság igen divatos west highland white terriert csak nagyon ritkán fürdessük.

Napi higiénia

A mindennapos ápoláshoz hozzátartozik a szemek ápolása. Minden nap meg kell tisztítani a szemkörnyéket egy nedves vattapamaccsal. Ha ezt elmulasztjuk, akkor hamarosan elszínezõdik a szõrzet és összetapad, ragacsossá válik, és végül gyulladást is okozhat. Evés után mindig töröljük meg a száj környékét így elkerülhetjük, hogy a szõrön vagy az ajakredõkben megtapadt ételmaradék szintén jó néhány fertõzést okozzon.
A lakásban tartott kutyák hasán és lábain a szõrt érdemes rövidebbre vágatni, így sokkal egyszerûbben tudjuk megtisztítani a szõrt a séták után. Télen érdemes az érzékeny talppárnákat megóvni a kiszáradástól, berepedezéstõl. Használjunk zsíros krémet a séták után a megtisztított felületen.

Külsõ élõsködõk

Manapság már évszaktól függetlenül igen sok élõsködõnek van kedvencünk kitéve és sajnos egyre több betegséget, hurcolnak ezek a paraziták. Érdemes áldozni a megfelelõ védelemre. Ha mégis gyanúsan vakaródzni kezd ebünk, akkor azonnal szerezzük be a megfelelõ készítményeket és vagy mi magunk, vagy szakemberre bízva szabadítsuk meg kedvencünket a bolháktól, kullancsoktól.

Soha ne mulasszuk el a kötelezõ éves oltásokra elvinni kutyánkat az állatorvoshoz!

Dékán Andrea

Tovább az állatkozmetika rovatba <<<
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra